dr John Kennel
Słowo „DOULA” (czyt. dula) pochodzi z języka greckiego i oznacza służącą.
Współcześnie zostało użyte po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60. Dany Raphael, antropolożka, określiła nim w swojej książce kobietę, która doświadczona w swoim macierzyństwie wspiera inną młodą matkę w opiece nad dzieckiem i karmieniu piersią. W latach 70 Marshall Klaus i John Kennel, amerykańscy badacze i lekarze odkryli, że kobiety rodzące z osobą, w której miały pomoc i wsparcie, rodziły szybciej, rzadziej dochodziło do porodów indukowanych czy zakończonych zabiegowo.
Życzliwa obecność osoby wspierającej miała duży wpływ na samopoczucie matki po porodzie oraz na wytworzenie się głębszej więzi między matką a noworodkiem. To właśnie dr Klaus i Kennel rozszerzyli pojęcie doula na wsparcie przy porodzie. Powołali też (wraz z Penny Simkin i Annie Kennedy) pierwszą organizację szkolącą i zrzeszającą doule – Doulas of North America).
W 2011 roku powstało Stowarzyszenie DOULA w Polsce, będące częścią i partnerem sieci European Doula Network. Stowarzyszenie szkoli doule, zrzesza je, dba o ich standardy pracy i etykę zawodową, promuje dobre praktyki okołoporodowe oraz zaangażowane rodzicielstwo.
W 2015 roku zawód douli został oficjalnie zarejestrowany.